Pretgaisa aizsardzības un aviācijas pirmsākumi

Pirmais pretgaisa aizsardzības ierocis

Pirmais pretgaisa aizsardzības ierocis

Cilvēki jau sen sapņojuši par lidošanu un gaisa telpas pārņemšanu. 18.gs.beigās Francijā pirmo reizi tika izmēģināts gaisa balons, kas pacēla gaisā cilvēkus. Īsi pēc tam sākās Franču revolūcija un intensīvi kari ar kaimiņvalstīm. 1794.g.tika izveidota pirmā aviācijas vienība pasaules vēsturē – Franču Aerostatu Korpuss, kas tika izformēts 1799.g.. Tomēr vēlāk, 19.gs. aviācijas vienības tika formētas vairākās valstīs – ASV, Lielbritānijā un Austroungārijā. Gaisa baloni tika parasti izmantoti izlūkošanā, bet 1849.g. Austroungārija pirmo reizi veica bombardēšanu no gaisa.

Pretgaisa aizsardzības lielgabals

Pretgaisa aizsardzības lielgabals

Amerikas Pilsoņu karā (1861.-1865.g.) balonu aktīvāk izmantoja Ziemeļu štatu bruņotie spēku, bet konfederātu spēki izstrādāja metodes, lai balonu apkarotu ar šautenēm un artilērijas ieročiem.

Pirmais ierocis, kas bija paredzēts tieši cīņai pret lidaparātiem, tika radīts franču-prūšu kara (1870.- 1871.g.) laikā. 1870.g.septebrī Prūsijas un tās sabiedroto vācu valstu bruņotie spēki aplenca Parīzi. Ielenktie aktīvi izmantoja gaisa balonu, lai sazinātos ar franču spēkiem ārpus Parīzes. Līdz 1871.g.janvārim, kad Parize padevās, tika veikti 66 lidojumi. Tā kalibrs bija 37mm, lielgabals bija novietots uz četru riteņu lafetes. Šis ierocis vācu valodā tika dēvēts par Ballonabwehrkanone jeb saīsināti par BaK. Piecu gaisa balonu prūšu spēki piespieda nolaisties.