Apmācību kurss individuālajam līmenim – “Kaujā cietušo aprūpe”

Kaujā cietušo aprūpe

Kaujā cietušo aprūpe

No 8. līdz 12. jūnijam, Zemessardzes 51. kājinieku bataljona teritorijā, Dobelē, norisinājās apmācību kurss individuālajam līmenim – “Kaujā cietušo aprūpe”, kurā līdz ar aptuveni 30 citiem zemessargiem no visas Latvijas, dalību ņēma arī mūsu bataljona pārstāve. Mācību ietvaros, visu dienu garumā, apmācību dalībnieki attīstīja praktiskās prasmes kaujā cietušo aprūpē, vadoties pēc M.A.R.C.H algoritma, kas nosaka specifisku kārtību, kādā tiek veikta aprūpe un uzsver veicamās darbības, prioritārā kārtībā.

Kursa galvenais mērķis bija apmācīt zemessargus sniegt pirmo nepieciešamo palīdzību kaujas apstākļos, pirms cietušo ir iespējams nogādāt profesionālu mediķu rokās, jo šis periods vitāli nosaka cietušā turpmāko veselības stāvokli. Ļoti lielu skaitu kaujā notikušo nelaimes gadījumu ir iespējams novērst, vai mazināt to sekas, veicot laicīgas un adekvātas darbības. Lielākais skaits nāves gadījumu kaujas apstākļos rodas noasiņošanas vai elpošanas grūtību rezultātā, uz ko būtu jāreaģē tiklīdz šis ievainojums ir radies, tādējādi laicīgi noreaģējot un veicot attiecīgās darbības (žņauga uzlikšana, elpceļu atbrīvošana u.c) ir iespējams novērst līdz pat 90% nāves gadījumu.

Šis medicīnas kurss, lai gan ir balstīts uz civilās medicīnas pamatiem, tomēr no tās nedaudz atšķiras, jo tajā tiek izmantoti žņaugi kā arī paņēmieni, kas vairāk ir pielīdzināti kaujas apstākļiem un civilajā dzīvē netiktu izmantoti. Visa kursa gaitā kursanti apguva prasmes pareizi izvērtēt cietušā stāvokli, izsvērt ievainojumu prioritātes, pielietot žņaugus, aprūpēt arteriālās asiņošanas, veikt precīzu un ātru brūču aprūpi, kā arī veicot visas algoritmā minētās darbības pareizi izsaukt nepieciešamo palīdzību un evakuācijas transportu.

Kursa beigās notika praktisks eksāmens, kura laikā, inscenētos kaujas apstākļos, bija nepieciešams pēc iespējas efektīvāk un kvalitatīvāk aprūpēt cietušo, nepieļaujot nevienu kļūdu un glābjot cietušā dzīvību, novēršot iespējamo nelaimes gadījumu. No kursa dalībniekiem aptuveni puse veiksmīgi tika galā ar šo eksāmenu un tagad ir spējīgi glābt dzīvības frontes līnijā.

Šāda kursa apguve būtu nepieciešamība katram zemessargam, jo noteiktos apstākļos ne vienmēr blakus būs mediķis un zināšanas par to, kā rīkoties situācijā, kad blakus ir smagi ievainots karavīrs, un spēja to darīt ātri un neapjūkot, potenciāli spēj glābt šī karavīra dzīvību.