17. PABN zemessargu nometne

17. PABN nometne

17. PABN nometne

No 6. līdz 19. jūnijam Mārupes un Babītes novadā, kā arī Cēsīs notika 17. Pretgaisa aizsardzības bataljona treniņnometne, kurā piedalījās zemessargi un profesionālā dienesta karavīri.

Šajā divu nedēļu nometnē zemessargi pildīja uzdevumus, darbojoties gan individuāli, gan nodaļas un vada sastāvā, kā arī sešas dienas pavadīja, intensīvi šaujot pa mērķiem gan no 100 – 300m. , kā arī veicot taktisko šaušanu kustībā “Uguns un kustība grupās” un “Kauja tuvās distancēs”, pilnveidojot individuālās kaujas šaušanas iemaņas.

17.PABN-nometne-1

Zemessargi uz nometni ieradās jau agrā pirmdienas rītā, kur tika saņemti pirmie uzdevumi un uzsāktas apmācības sakaru nodrošināšanā lauka apstākļos, kā arī “sausie” treniņi patrulēšanā un aizsardzības pozīciju ieņemšanā. Pēc tam tika veikti administratīvie darbi un sagatavošanās nometnes otrajai dienai.

Jau plkst. 6.00 zemessargi bija gatavi veikt otrās dienas uzdevumus – ceļš uz norādītajām koordinātēm un karavīru apmācība “OCOKA” vai izlūkošanas informācijas iegūšana (novērošana, maskēšanās, šķēršļi, atslēgas punkts/i un pietuvošanās maršruti). Pēc šī treniņa zemessargi veica vairāku kilometru patruļu uz iepriekš noradītajām koordinātēm, kur tie izveidoja patruļbāzi, lai pārlaistu nakti.

17.PABN-nometne-2

Ar pirmo rīta gaismu zemessargi jau bija pamodušies, un atkal, šķērsojot vairāku kilometru attālumu, pēc koordinātēm nonāca brokastošanas vietā, kur īsā laikā bija jānotiesā brokastis un uzreiz jādodas uz nākošo apmācību vietu, lai apgūtu gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas nodarbības “Novērošanas posteņa” izveidošanā un darbība tajā. Šajā pašu izveidotajā un kārtīgi nomaskētajā postenī zemessargi pavadīja visu nakti. Jāpiebilst, ka nakts bija lietaina un vasarai netipiski auksta, un gulēt katrs dabūja ne vairāk par pāris stundām, bet negulētas naktis zemessargam ir tīrais nieks.

Izlijuši un nosaluši tie sagaidīja pirmo rīta gaismu, novāca posteni, neatstājot nekādas liecības par savu klātbūtni, un gatavojās nākošajam uzdevumam. Pēc ātrām brokastīm viņus gaidīja nu jau ierastais vairāku kilometru patruļgājiens pilnā ekipējumā uz nākošo nodarbību vietu – ūdens šķēršļu pārvarēšana un viss, kas saistīts ar to. Šajā nodarbībā zemessargi trenējās peldēt pilnā ekipējumā un sagatavot ekipējumu, lai pēc šķēršļa pārvarēšanas visas mantas neatrastos upes vai ezera dibenā. Pēc nodarbības tapa skaidrs, ka pat, ja soma sver ap 40 kg, tad peldot tā var būt nevis apgrūtinājums, bet gan palīgs raitākai peldēšanai. Pēc nodarbības izmirkušie zemessargi veica pārskrējienu/maršu pilnā ekipējumā uz vietu, kur tos gaidīja transports, lai nogādātu atpakaļ bataljonā.

17.PABN-nometne-3

Žāvējot drēbes, zābakus, somas un gatavojoties nākošajam treniņnometnes blokam – “kaujas šaušana”, zemessargi sagaidīja rītu un pēc brokastīm izbrauca uz Cēsīm, kur intensīvi trenēja savas individuālās prasmes gan no pozīcijas, gan esot kustībā, ar kaujas munīciju šaujot pa mērķiem. Apvaicājot pieredzējušākos zemessargus, tie neslēpa, ka nespēj atcerēties, kad pēdējo reizi būtu tik daudz un tik intensīvi šāvuši. Svētdienas vakarā pēc šaušanas bloka visi sakāpa mašīnās un devās atpakaļ uz bataljonu, lai kārtējo reizi iztīrītu ieročus un dotos mājās, jo pirmdiena tika iedota kā brīva diena, lai zemessargi var atrādīties ģimenēm un sagatavoties nākošajai nedēļai, kas solās būt tik pat intensīva.

Jau otrdien no agra rīta zemessargi atkal ir ieradušies bataljonā, lai sāktu otru treniņnometnes nedēļu. Sākumā ir ieroču saņemšana un citi administratīvie darbi un tad jau izbraukšana uz apmācību vietu. Šoreiz zemessargus gaida fiziski smagi un nogurdinoši treniņi apmācībā – kontakts un kontakta laušana. Atkal un atkal tika izspēlēta situācija, kad karavīri nodaļas sastāvā nonāk kontaktā ar ienaidnieku, lai jau pilnīgi automātiski iestrādātos tehniski pareiza reakcija uz negaidītu ienaidnieka uguni. Tad tiek pieņemts lēmums doties virsū ienaidniekam vai atkāpties un attiecīgi atstrādāts izvēlētais uzdevums. Vakarā notiek atgriešanās bāzē.

17.PABN-nometne-4

Trešdien pēc brokastīm zemessargi apguva teoriju par slēpni un pretslēpņa taktiku un pēc teorijas saņēma kaujas pavēli par slēpni. Tālāk sekoja maketu izveidošana, sausie treniņi un gatavošanās iziešanai.

Zemessargus izsēdināja vairākus kilometrus no slēpņa ieņemšanas vietas, no kurienes tie, ievērojot skaņas disciplīnu, pārvietojās uz uzdevuma izpildes vietu. Nonākot savā atbildības teritorijā, tika veikta slēpņa vietas izlūkošana un ierīkošana. Cīnoties ar miegu un uzmācīgiem knišļiem, visu nakti guļot uz vēdera slapjā mežā un pilnīgā klusumā, tika sagaidīts ceturtdienas rīts, kā arī improvizētais ienaidnieks.

Atskanot pirmajam šāvienam, slēpnis tika iedarbināts un ar nenozīmīgu pretošanos improvizētais ienaidnieks iznīcināts. Pēc ātras kritušo pārmeklēšanas instruktori īsi izklāstīja, kā veicies, un atzina, ka ar mazām kļūdām, bet tomēr slēpnis nostrādāja ļoti labi. Pēc ātrām brokastīm karavīri devās nu jau ierastajā vairāku kilometru patruļā cauri ienaidnieka teritorijai, kur arī paši nokļuva slēpnī un, pielietojot iepriekš atstrādātas taktikas, veica kontakta lauzšanu. Tam sekoja īss izklāsts par notikušo un atgriešanās bāzē, lai gatavotos šaušanas blokam Cēsīs.

17.PABN-nometne-5

Piektdienas rītā pēc brokastīm zemessargi devās ceļā uz poligonu, kur turpināja kaujas šaušanas treniņus. Spītējot lietum, sliktajiem laikapstākļiem un vētrai, treniņi neapstājās.

Dažādās nodarbību stacijās tika veikti paaugstinātas sarežģītības vingrinājumi, kā, piemēram, kaujas šaušana ar pārskrējieniem 11 pozīcijās, pārskrienot no vienas pozīcijas uz citu, stūra atvēršana u. c.

Šaušanas bloka un visas treniņnometnes noslēgumā uzrunu teica 17. Pretgaisa aizsardzības bataljona komandieris, kurš pateicās visiem zemessargiem un profesionālā dienesta karavīriem par ieguldīto darbu un laiku šādas nometnes izveidošanā un dalību tajā. Īpaši tika uzsvērts, ka rezultāti, kādus rādīja zemessargi kaujas šaušanā un nometnes apmācībā kā tādā, esot bijuši labi un pat ļoti labi.

Šādu nometni 17. Pretgaisa aizsardzības bataljons rīko jau otro gadu. Pirmajā gadā nometne tika veidota jaunajiem zemessargiem, lai tie apgūtu pamatapmācību, bet šogad tā kļuvusi daudz lielāka, garāka un intensīvāka, un pats galvenais – turpinās progress zemessargu apmācībā un ar katru dienu zemessargs kļūst arvien profesionālāks.

Liels paldies sakāms instruktoriem no sauszemes spēkiem, kuri veltīja milzu enerģiju, lai dalītos pieredzē gan taktiskajos elementos, gan šaušanas pēc Izraēlas armijas metodēm elementu iedzīšanai mūsu galvās un ķermeņos.